[ band / music ][ synths / mp3 ][ gallery ][ guestbook ]
 

 

Clavia Nord Lead 1

  


Now this I understand !!! It's the 12 voice version and I paid $300, which makes it one of the most innocent toys & best deals in history. But will everybody else be as lucky as I have been? I guess the majority of deals reach the $600 level, and that's the moment when I jump in with my "too overpriced" argument. But I've ranted enough in the Nord 2x review, and I have no reason to continue to do so here.

I bough this Nord as the last one in line during my Nord saga (first 2x, then 3, and now 1). I'm touching the panel that witnessed the year 1995, I look at the austere design, at the yellowed keys, I'm listening to the sawwave and I... get sort of shivers, or at least some kind of excitement. It's the first time when I can say that I'm having the vintage experience on a VA synth, as opposed to the "real" vintage-analog. Actually it's 2013 so a 1995 synth could qualify as vintage already... or could it? I have a funny feeling that I may be behaving like a clown that pops up from its wind-up box driven by cheap mechanism, in this case the mechanism being the forces of  psychology, or sentimentality to be more precise.

I can't really tell whether there's much difference between Nord 1 and 2, but I think that YES, this Nord has a rawer sound than the 3 series. The big question is - is this a change for the better? I'm not sure, because here a more raw tone can also mean a more sullen tone. So I won't be fuelling the pointless debate and say which Nord is better, because if I need the crispy, austere tone, then the Nord 1 is better, but if I'd like some smooth & spacious modulated pad with a digital aura, then I'd go and just grab the Nord 3. Besides, the practical difference is so slight that you must be a total freak to notice and care. I think I don't, and if one of my Nords was to be stolen, I'd prefer the burglar to take the 1. The 1 is so simple that I would bore myself to death living with it as my staple synth, whereas the Nord 3 is the proper synth experience. In terms of sound and features / price, the Nord 2x seems to be the best balance.


No i to rozumiem !!! Oto wersja 12-głosowa za którą zapłaciłem 1100zł, co czyni ten synth jedną z najbardziej niewinnych zabawek a ten deal jednym z najlepszych w historii. Ale czy inne dusze też będą obdarzone przez los takim szczęściem? Zapewne większość sprzedaży sięga poziomu 2000zł, a to jest moment kiedy ja wskakuję z moim argumentem pt. "przesada". Ale już naskakałem się dostatecznie przy opisywaniu NL2x i nie ma powodu abym robił to jeszcze raz tutaj.

Kupiłem tego Norda jako ostatniego z sagi (najpierw 2x, potem 3, teraz 1). Dotykam panel który uświadczył roku 1995, spoglądam na ascetyczny design, na pożółkłe klawisze, wsłuchuję się w oscylator i... tak jakby dostaję dreszczy, albo przynajmniej lekkiego podekscytowania. To pierwszy przypadek kiedy mogę powiedzieć, że doświadczam wrażenia "vintage" na wirtualnym analogu w opozycji do "prawdziwego" analoga. W sumie mamy rok 2012 więc sprzęt z 1995 można od biedy podciągnąc pod termin "vintage".

Nie potrafię stwierdzić czy istnieje znaczna różnica między Nordem 1 a 2, ale myślę, że TAK - ten Nord ma bardziej surowy i chrupki dźwięk niż seria 3. Możliwe, że robię głupio pisząc takie rzeczy i dolewając oliwy do bezsensownej debaty pt. "który Nord jest lepszy", bo jeśli będę potrzebować chrupki i ascetyczny ton to Nord 1 jest lepszy, ale do gładkiego i głęboko zmodulowanego pada z cyfrowym doprawieniem wybiorę Norda 3. Poza tym różnica w brzmieniu jest tak mała, że trzeba być totalnym maniakiem aby miało to znaczenie i aby to zauważać. Ja raczej nie zwracam na to uwagi i jeśli złodziej miałby mi ukraść jeden z dwóch Nordów, to wolałbym aby wziął ze sobą jedynkę. Jedynka jest tak prosta, że zanudziłbym się z nią na śmierć, podczas gdy trójka to syntezatorowa wycieczka pełną gębą. Natomiast wersja 2x to najlepszy balans.

 

 

Audio demo:
[ mp3 demo - miscellaneous patches ]

 


 

[ band / music ][ synths / mp3 ][ gallery ][ guestbook ]